wtorek, 1 lipca 2014

50. Ogrodzieniec - Kościół Przemienienia Pańskiego

KRÓTKI OPIS

Kościól wybudowany w latach 1783-1787 przez właściciela Ogrodzieńca, Jana Józefa Jaklińskiego. Więcej informacji.

DOJAZD

Do Ogrodzieńca można dojechać na wiele sposobów. Najłatwiej i najszybciej dojechać trasą DK1 w kierunku Katowic. W Siewierzu kierujemy się w lewo na na Kielce (droga krajowa nr 78). Dojeżdżamy do Zawiercia, gdzie po minięciu centrum wypatrujemy kierunkowskazu na Ogrodzieniec (droga nr 791). Możemy również jechać DK1 przez Koziegłowy, gdzie na światłach skręcamy w lewo (droga nr 789). Następnie w miejscowości Lgota Górna skręcamy w prawo na Myszków (droga nr 791). W Myszkowie kierujemy się na Zawiercie. W Zawierciu skręcamy w lewo w drogę krajową nr 78 na Kielce. Przejeżdżamy przez centrum Zawiercia. Po przejechaniu ok. 3 km wypatrujemy kierunkowskazu w prawo na Ogrodzieniec (droga nr 791). Możemy również dostać się znaną nam z wcześniejszych postów drogą nr 793 do Żarek, gdzie jedziemy prosto do Myszkowa, a następnie kierujemy się na Zawiercie (droga nr 791).

niedziela, 29 czerwca 2014

49. Siedlec Janowski - Kamieniołom Warszawski

KRÓTKI OPIS

Nieczynny kamieniołom, z którego wydobywany po wojnie kamień posłużył do licowania gmachów Urzędu Rady Ministrów i Sejmu RP w Warszawie.

DOJAZD

Do kamieniołomu dostałem się pieszo idąc z parkingu w Ostrężniku najpierw biegnącymi razem szlakami czarnym i żółtym, a następnie czarnym (tak jak opisywałem to w poście dotyczącym skałek siedleckich). Można tam też dojechać jadąc drogą nr 793 w kierunku Żarek. Po minięciu Złotego Potoku wypatrujemy drogi w prawo na Siedlec (obok parkingu przy Źródłach Zygmunta). W Sieldcu skręcamy w lewo w ul. Tartaczną. Po 500 metrach dojeżdżamy do sklepu. Kawałek dalej odnajdujemy czarny szlak (po prawej stronie), który prowadzi do kamieniołomu.

48. Kotowice - Cmentarz Wojenny

KRÓTKI OPIS

Cmentarz z okresu I wojny światowej, na którym pochowani są żołnierze z trzech armii zaborczych (Cesarstwo Niemieckie, Cesarstwo Rosyjskie, Austro-Węgry). Więcej informacji

DOJAZD

Dojeżdżamy drogą nr 793 do Żarek, w centrum skręcamy w lewo na Kroczyce (droga nr 792). W Kotowicach skręcamy w prawo na Włodowice i Zawiercie. Jedziemy ok. 1,5 km. Cmentarz znajduje się po prawej stronie drogi.

47. Kostkowice - Góra Słupsko

KRÓTKI OPIS

Malowniczo położone nad zalewem skaliste wzgórze. Na szczycie znajduje się grodzisko (do dnia dzisiejszego nieprzebadane przez archeologów). Ze szczytu piękny widok na zalew w Kostkowicach.

DOJAZD

Pierwsza możliwość (sprawdzona): dojeżdżamy drogą nr 793 do Żarek, w centrum skręcamy w lewo na Kroczyce (droga nr 792). Dojeżdżamy do Kroczyc, gdzie na skrzyżowaniu w centrum skręcamy w lewo. Dojeżdżamy do Kostkowic. Mniej więcej przy ostatnich zabudowaniach wsi skręcamy w lewo na Dobrogoszyce. Po prawej stronie widzimy zalew w Kostkowicach. Mijamy zaporę i dojeżdżamy do parkingu nad zalewem (po lewej stronie drogi), gdzie zostawiamy samochód. Mniej więcej przy początku parkingu (pomiędzy zaporą a parkingiem), po lewej stronie drogi odnajdujemy zielony szlak, który prowadzi na szczyt wzgórza.

Druga możliwość (niesprawdzona): w Kostkowicach w centrum wsi skręcamy w lewo, a następnie w prawo. Dojeżdżamy do końca drogi. Wchodzimy w las i odnajdujemy zielony szlak, który zaprowadzi nas na szczyt.

Widok na wzgórze z zapory zalewu w Kostkowicach

poniedziałek, 19 maja 2014

46. Żarki - Wzgórze Parchowatka

KRÓTKI OPIS

Niewielkie wzgórze w Żarkach, skąd rozpościera się ładny widok na miasteczko i okolicę (m.in. Klasztor w Leśniowie i skałę ze strażnicą w Przewodziszowicach).

DOJAZD

Wzgórze znajduje się za cmentarzem, naprzeciwko zabytkowych stodół.

Widok na wzgórze

Skałki na szczycie

Widok na skałę ze strażnicą w Przewodziszowicach

Widok na klasztor w Leśniowie

Widok na Żarki

Widok na zabytkowe stodoły w Żarkach

45. Żarki - zabytkowe stodoły

KRÓTKI OPIS

Zespół ok. 40 stodół wybudowanych w XIX i XX w., pierwotnie drewniane, obecnie murowane, odbudowane po pożarze w 1938 r.

DOJAZD

Stodoły znajdują się przy ul. Ofiar Katynia, na przeciwko cmentarza. Najłatwiej dojechać tam jadąc główną drogą nr 793 do centrum Żarek. Tu należy skręcić w lewo w ul. Strażacką, na Kroczyce (droga nr 792), a następnie znów w lewo (na Niegową), w ul. Targową, która po chwili przechodzi w ul. Ofiar Katynia.

piątek, 9 maja 2014

44. Żarki - Kościół p.w. Św. Szymona i Judy

KRÓTKI OPIS

Zbudowany w latach 1518-1522, kilka razy przebudowywany. Wewnątrz tablica pamiątkowa poświęcona Piotrowi Steinkellerowi - przemysłowcowi związanemu z Żarkami. Przy kościele również tablica pamiątkowa poświęcona żołnierzom Armii Krajowej.

DOJAZD

Kościół znajduje się w centrum Żarek.

43. Żarki - Synagoga

KRÓTKI OPIS

Synagoga została zbudowana ok. 1870 r. W latach 2009-2011 została gruntownie odrestaurowana i rozbudowana. Mieści się tam Miejski Dom Kultury

DOJAZD

Obiekt znajduje się w centrum Żarek

Zdjęcie z maja 2006 r.

Stan obecny

niedziela, 4 maja 2014

42. Siedlec Janowski - okoliczne ostańce

KRÓTKI OPIS

W okolicach Sieldca Janowskiego znajduje się wiele ciekawych form skalnych. Poniżej kilka z nich. Więcej zdjęć ostańców siedleckich znajduje się tutaj, jednak na mapach które posiadam nie są one oznaczone (odnalazłem jeszcze Babską Skałę). Może ktoś pomoże mi w ich lokalizacji?

DOJAZD

Dojeżdżamy do Ostrężnika, gdzie na parkingu zostawiamy samochód. Przechodzimy na drugą stronę drogi nr 793, i odnajdujemy żółty szlak. Idziemy wzdłuż szlaku jakieś 2-3 km. Poniższe ostańce znajdują się przy szlaku.

Dinozaur

Brama Brzegowa

Goryl

41. Złoty Potok - Staw Guców

KRÓTKI OPIS

Malowniczo położony staw na rzece Wiercicy. Używany głównie w celach wędkarskich.

DOJAZD

Jadąc w kierunku Żarek, mijamy po lewej stronie mur pałacowy i skręcamy w lewo.

niedziela, 20 kwietnia 2014

40. Złoty Potok - Babska Skała

KRÓTKI OPIS

Schowany w lesie ostaniec skalny o ciekawym kształcie.

DOJAZD

Przyznam szczerze, że trochę się nachodziłem żeby odnaleźć tę skałę. Ostatecznie okazało się, że dojście do niej jest bardzo proste, a ja kierowałem się mapą Gminy Janów, na której ta skała była po prostu źle zaznaczona. Auto parkujemy na parkingu przy źródłach Zygmunta. Idziemy jakieś 200 metrów wzdłuż drogi prowadzącej do Siedlca i skręcamy w lewo ścieżką w las. Idziemy jakieś 100-150 metrów. Skała znajduje się po prawej stronie tuż przy ścieżce.

39. Złoty Potok - Pomnik Tadeusza Kościuszki

KRÓTKI OPIS

Pomnik postawiony w 1917 r., w setną rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki, o czym informuje tablica na mim umieszczona.

DOJAZD

Jadąc w kierunku Żarek drogą nr 793 mijamy po lewej stronie mury zespołu pałacowego. Pomnik znajduje się po prawej stronie, tuż obok cmentarza.

piątek, 11 kwietnia 2014

38. Żarki - Kościół św. Barbary

KRÓTKI OPIS

Wybudowany pod koniec XVII w. na miejscu kaplicy z XVI w. Wnętrze obecnie w remoncie. Więcej informacji.

DOJAZD

Do Żarek jedziemy drogą nr 793. W Żarkach skręcamy w prawo na Przybynów (ul. Częstochowska), po chwili dojeżdżamy do celu (po lewej stronie).

czwartek, 10 kwietnia 2014

37. Złoty Potok - Zespół Pałacowo-Parkowy

KRÓTKI OPIS

Jedno z najpopularniejszych miejsc na Jurze Północnej. Ważniejsze obiekty na terenie kompleksu: Pałac Raczyńskich - wybudowany w 1581 r., obecny wygląd nadał mu hr. Wincenty Krasiński (ojciec Zygmunta) w 1856 r. więcej informacji Dworek Krasińskiego - wybudowany w 1829 r., w 1851 r. zakupiony przez hr. Wincentego Krasińskiego. W 1857 r. przebywał tu z rodziną Zygmunt Krasiński. więcej informacji Obok staw Irydion (nazwa nadana przez Zygmunta Krasińskiego). Na prawo od bramy głównej znajdują się dawne zabudowania dworskie, w tym dawna ochronka (prowadzona przez hr. Stefanię Raczyńską), do której uczęszczał Jan Kiepura. Do kompleksu prowadzą trzy bramy: główna (zachodnia, od strony drogi nr 793), południowa i wschodnia. Idąc od pałacu Raczyńskich w kierunku bramy wschodniej mijamy dawną parowozownię. Pozostałą część kompleksu zajmują nowe budynki Zespołu Szkół Rolniczych (budynek szkoły, internat, sala gimnastyczna, boisko ORLIK), a od strony południowej ogródki działkowe. Idąc na lewo od bramy głównej dojdziemy do dawnego stawu Elżbietki, który opisywałem tutaj. Po drugiej stronie drogi nr 793 znajduje się odrestaurowany budynek dawnego Zarządu Dóbr Złotopotockich (obecnie należący do Nadleśnictwa Złoty Potok), a także dawne budynki służby dworskiej.

DOJAZD

Jedziemy drogą nr 793, w Janowie skręcamy w prawo. Po kilkuset metrach po lewej stronie zauważymy mury otaczające kompleks. Po przejechaniu kolejnych kilkuset metrów dostrzeżemy bramę główną. Skręcamy w prawo i parkujemy obok budynku Nadleśnictwa Złoty Potok.

Widok na Pałac Raczyńskich i Dworek Krasińskiego znad stawu Irydion

Dworek Krasińskiego

Pałac Raczyńskich (poniżej widoki z drugiej strony)

Brama Południowa

Alejka prowadząca od bramy południowej, w głębi widać zarys dworku Krasińskiego

Staw Irydion

Tablica poświęcona Janowi Kiepurze, w tle ochronka do której uczęszczał

Dawny budynek Zarządu Dóbr Złotopotockich, obecnie siedziba Nadleśnictwa Złoty Potok